Cele mai dramatice greșeli făcute de arbitri în Cupele Mondiale

Anonim
Cele mai dramatice greșeli făcute de arbitri în Cupele Mondiale - Articole

Conţinut

introducere

Istoria Cupei Mondiale este scrisă de echipe imbatabile, rezultate neașteptate, jocuri incredibile și, din păcate, erori foarte importante de arbitraj. În acest text, veți ști 10 dintre cele mai grave greșeli făcute în cel mai important concurs sportiv din lume. Unele decizii s-au încheiat cu furie pentru jucătorii afectați, rezultate incorecte și dureri profunde pentru fanii.

focus.de Salvați

Anglia 1966: Anglia vs. Germania

Arbitrul elvețian Gottfried Dienst a validat un gol inexistent pentru Anglia în finala Cupei Mondiale a FIFA din 1966. În prima repriză a jocului, Geoff Hurst a lovit în plasă și mingea a revenit chiar în mijlocul spatelui după ce a lovit liniuță. În timp ce se îndrepta spre teren, un apărător german ia împins capul. Cu toate acestea, arbitrul a fluierat dând spotul englezilor. De fapt, Dienst nu a văzut că mingea a trecut linia, dar drapelul a indicat în mod eronat că a intrat. În cele din urmă, localnicii au câștigat 4-2 și au obținut prima lor Cupă Mondială.

Salvați mundialistasymitos.com

Spania 1982: Franța vs. Germania

Charles Corver sa aflat în istoria întunecată a fotbalului pentru rolul său principal în "Furtul secolului". Arbitrul olandez sa prefăcut că nu a văzut un fault îngrozitor de la portarul german, Harald Schumacher, pe Patrick Battiston din Franța. Pe masura ce ambii s-au indreptat spre mingea din interiorul zonei, Schumacher a lovit violent cu capul adversarului cu soldul. Battiston a căzut inconștient pe teren și a fost îndepărtat câteva momente mai târziu într-o așternută. În această mișcare, francezul a pierdut doi dinți și a suferit fracturi la nivelul coastelor, fiind în afara câmpului timp de nouă luni. Ce a acuzat Crover? Potrivit lui, nu a existat nici un fault, nu a existat, de asemenea, nici o pedeapsă și mult mai puțin expulzare. A marcat un gol în favoarea Germaniei.

Salvați teoriasperiodismo.sociales.uba.ar

Mexic 1986: Argentina vs Anglia

Diego Maradona a imortalizat faimoasa "mâna lui Dumnezeu" în timpul meciului cu Anglia în sferturile de finală din Mexic, în 1986. Arbitrul Ali Bennaceur nu a taxat mâna pe care argentinianul a câștigat sariul împotriva lui Peter Shilton, ducând la mingea în partea din spate a net și scor 1-0 în favoarea Argentina. Majoritatea jucătorilor englezi au fost dispuși să-i spună arbitrului ceea ce nici el, nici asistenții nu l-au văzut, dar totul a fost în zadar și scopul a fost validat. Sud-americanii au câștigat în cele din urmă 2-1 cu un alt gol Maradona. Acesta din urmă a fost considerat cel mai frumos obiectiv din istoria Cupei Mondiale.

contactați-ne

Italia 1990: Argentina vs Germania

De data aceasta, echipa din Argentina a fost împiedicată de o eroare a arbitrului. În timpul finalei împotriva Germaniei, fundașul Roberto Sensini a făcut un arbitru pentru a lua posesia mingii de la jucătorul Rudi Völler. Atacantul german, în ciuda faptului că nu a fost atins, a decis să joace pe teren și a ajuns la tribunalul lui Edgardo Codesal, care a fluierat și a validat o pedeapsă pentru Germania. Andreas Brehme a transformat oportunitatea într-un gol. Cu acest punct unic, europenii au câștigat Cupa Mondială a Italiei în 1990. La sfârșitul competiției, Brehme a mărturisit că nu a existat nici un fault.

Salvați mundodeportivo.com

Statele Unite 1994: Spania / Italia

Ungaria Sandor Puhl va fi pentru totdeauna în memoria spaniolilor pentru că nu a primit o penalizare clară lui Luis Enrique în meciul cu Italia. Defenderul italian Mauro Tassotti a lovit o lovitură puternică cu cotul în interiorul zonei, iar mijlocașul spaniol a căzut pe iarbă ținându-și fața. Arbitrul a continuat ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic. Luis Enrique, remarcabil de furios, a arătat că sângele a ieșit din el ca dovadă a agresiunii, dar Puhl nu și-a schimbat mintea, nu la expulzat pe Tassotti și nu a acuzat pedeapsa care ar fi putut însemna o remiză pentru Spania. Restul este istorie: Italia a câștigat cu 2 la 1, a ajuns la semifinale iar volanul spaniol a pus capăt septului nazal rupt.

jotdown.com Salvează

Coreea-Japonia 2002: Coreea de Sud v Italia

Gazdele din Cupa Mondială din 2006 au fost în mare parte favorizați de arbitrul lui Byron Moreno în timpul meciului împotriva Italiei în runda a 16-a. Arbitrul ecuadorian a avut o performanță slabă, iar suspiciunile legate de clasificarea coreenilor nu au fost greu de apărut. În primul rând, un obiectiv legitim al lui Damiano Tomassi a fost exclus pentru un impediment care nu a existat niciodată. Câteva minute mai târziu, Francesco Totti a căzut în zonă după o lipsă clară de apărător coreean. Ce a făcut arbitrul? El a arătat cartonașul galben a doua oară jucătorului italian, pentru "a pretinde" și la dat afară. A permis, de asemenea, un joc violent excesiv de asiatici.

hotcdchange / Flickr.com Salvați

Coreea-Japonia 2002: Coreea de Sud vs. Spania

Performanța lui Al-Ghandour a generat și mai multe suspiciuni cu privire la arbitrii de la Cupa Mondială din 2002. În timpul meciului dintre Spania și Coreea de Sud în sferturile de finală, arbitrul egiptean a răsturnat două goluri legitime din partea europenilor. Primul se datorează unui presupus eșec al lui Iván Helguera, în fața lui Rubén Baraja, care a trimis mingea în spatele platoului. A doua eroare a fost mult mai evidentă: Joaquín a făcut un corner și Fernando Morientes a marcat golul. Cu toate acestea, arbitrul și ghilimele au interpretat că mingea a ieșit și a anulat punctul. Meciul sa încheiat la egalitate, de la zero la zero, iar coreenii au câștigat 5-3 penalități.

foubister / Flickr.com Salvează

Germania 2006: Australia / Croația

Pentru unii, o eroare gravă în timpul Cupei Mondiale poate însemna sfârșitul carierei arbitrajului. Acesta a fost ceea ce sa întâmplat cu Graham Poll după meciul dintre Australia și Croația în Cupa Mondială din 2006. Arbitrul englez a arătat cartonașul galben de trei ori la același jucător. Croatianul Josip Simunic a făcut un fault în timpul întregului meci și a fost eliminat doar în timp suplimentar. În plus, sondajul nu a validat două sancțiuni clare din partea germanilor, a anulat un gol de la australieni și a permis violența excesivă în 90 de minute. Acesta a fost ultimul său joc de arbitru oficial.

ALEXANDRE BATTIBUGLI / Flickr.com Salvează

Germania 2006: Italia vs. Australia

Italia și Australia au fost în zero la zero în finala germană opt în 2006. În minutul trei al orelor suplimentare, Fabio Grosso a intrat în zonă și sa aruncat intenționat după un cărucior apărător australian. Spaniolul Luis Medina Cantalejo a fost înșelat de către italian și a validat pedeapsa pentru europenii. Francesco Totti a marcat un gol care a ajutat echipa să ajungă la sferturile de finală și să câștige Cupa Mondială. Dacă arbitrul nu ar fi luat acest fault în ultimul moment și echipele ar fi trebuit să depășească orele suplimentare, s-ar schimba povestea?

youpochtimes.com Salvează

Africa de Sud 2010: Germania vs. Anglia

Povestea și arbitrii au repetat aceeași situație între cei doi rivali. De data aceasta, selecția a prejudiciat Anglia. Sferturile de finală au fost câștigate de Germania 2-1, când Frank Lampard a aruncat o lovitură puternică peste portarul german, a lovit bara transversală și a revenit cu o jumătate de metru în plasă.Arbitrul uruguayan Jorge Larrionda nu și-a dat seama că mingea a intrat și a continuat jocul ca și cum nu s-ar fi întâmplat nimic (steagurile nu au ajutat nici unul). Jocul sa încheiat cu 4 la 1 în favoarea germanilor, iar Anglia a ieșit din Cupa Mondială.